ŞANLIURFA VİRANŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bediüzzaman Said Nursi İmam Hatip Ortaokulundan Hareketli Kütüphane Projesi

        Viranşehir Hürriyet Mahallesinde eğitim – öğretim faaliyeti sürdüren Bediüzzaman Said Nursi İmam Hatip Ortaokulu idareci ve öğretmenleri bir ilke imza atarak hareketli kütüphane üreterek öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırıyor.
Bediüzzaman Said Nursi İmam Hatip Ortaokulundan Hareketli Kütüphane Projesi

        İlçenin en kalabalık ve dezavantajlı mahallesinde Yavuz Sultan Selim İlkokulu ile aynı binada eğitim faaliyeti sürdürün Bediüzzaman İmam Hatip Ortaokulu fiziki imkansızlıkları sorun olarak görmek yerine öğrencilerine kitap sevdirmek ve okuma bilinci kazandırmak için proje geliştirdi.

        Tekerlekli bir kütüphane oluşturan okul yönetimi, okul kütüphanesini sınıflar içinde gezdirerek kitapları öğrencilerin ayağına kadar götürüyor. Hareketli kütüphane projesi hakkında görüştüğümüz Okul Müdürü Enver Naci Yolcu, öğrencilerin ilgisini çeken proje hakkında: “ Okulumuzun binasının olmamasını ve dezavantajlı ailelerin yaşadığı bir mahallede oluşumuzu bahane etmeden öğrencilerimizin faydasına neler yapabiliriz, kaygısı ile hareket ettik.

        Öğretmen arkadaşlarımızla sık sık bir araya gelerek beyin fırtınası yapıyoruz. Farklı fikirleri değerlendirip öğrencilerimize yarar sağlayacak olanları hayata geçirmeye çalışıyoruz. Öğretmenlerimiz öğrencilerine karşı hassas ve bir o kadarda fedakarca yaklaşıyor. Hepimizin ortak kaygısı öğrencilerimizi hayata daha iyi nasıl hazırlayabiliriz. Şüphesiz kitabın eğitim ve öğretim başta olmak üzere bir çok konuda öğrenciler üzerinde olumlu etkileri var. Bizde tek bir koridorda eğitim veriyor oluşumuzu fırsata çevirmek istedik. Sürekli sınıfları gezen öğrencilere daha sevimli olarak görünecek bir hareketli bir kütüphane projesi oluşturduk. Hayata geçirdiğimiz hareketli kütüphane projesi öğrencilerin ilgisi çok çekti. Sınıflara gelen kütüphaneden öğrenciler kitap seçiyor. Eve götürüp okuyor. Bitirince de sınıfları gezen hareketli kütüphaneye kitabı bırakıp yenisini alıyor.

        Öğrencilerin okumaya çok ihtiyacı var. Kitap okuma noktasında bir farkındalık yaratmak ve öğrencilerimize heyecan katmak istedik. Hareketli kütüphaneye ve kitaba ilgileri bizleri mutlu etti. Öğrenci velilerinden olumlu dönütler alıyoruz” dedi.

 

 

 

Yenişehir Mahallesi E90 Caddesi No2 Viranşehir/Ş.Urfa - 0(414) 511 21 68

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.