ŞANLIURFA VİRANŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçemizin İlk Z-Kütüphanesi Açıldı

         Viranşehir ilçesin de hadi kutlu kız meslek lisesinde, z-kütüphane (zenginleştirilmiş kütüphane), düzenlenen törenle öğrencilerin hizmetine açıldı.
İlçemizin İlk Z-Kütüphanesi Açıldı

        Viranşehir ilçesin de hadi kutlu kız meslek lisesinde, z-kütüphane (zenginleştirilmiş kütüphane), düzenlenen törenle öğrencilerin hizmetine açıldı.

        Düzenlenen açılış törenine, viranşehir kaymakamı ömer çimşit, viranşehir belediye başkan yardımcısı aslan çiftçi, viranşehir belediye başkan yardımcısı mahmut şık, ilçe milli eğitim müdürü sinan ateş, şuski koordinatörü aladdin milli, yazı işleri müdürü haşim yıldız, ilçe emniyet müdürü esat uğur, ilçe nüfus müdürü faysal turan, gıda tarım ve hayvancılık müdürü siraç yolcu, ilçe müftüsü kamil oktay, ilçe milli eğitim şube müdürleri ilyas koyuncu ve zeydan kurt, gençlik merkezi müdürü çetin gören, aso ve öğretmenevi müdürü halil topkan, halk eğitim merkezi müdürü mahmut turgut, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Açılışta konuşan viranşehir kaymakamı ömer çimşit; “değişen yaşam koşullarına adaptasyonu sağlamak için öğrencilerin sürekli okuma, araştırma ve sorgulama kültürünü kazanması gerektiğine değindi. Çimşit, ”bu konuda okuma faaliyetlerinin artırılması ve yaygınlaşması için kütüphaneler çok önemli. İnşallah öğrencilerimiz en güzel şekilde faydalanacaktır. Bugün burada z-kütüphanenin açılmasını çok önemsiyoruz. Bu kütüphanenin açılmasında başta okul müdürümüz olmak üzere kimlerin emeği geçmişse, ben hepsine huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.” Dedi.

        İlçe Milli Eğitim müdürü Sinan Ateş; “kütüphane gerek renk tasarımı, gerekse zengin kitap açısından, araç gereç olarak gerçekten göz kamaştırıyor. Çocuklarımızın daha çok kitap okumaları için ferah ve nezih bir ortam oluşturulmuş, kendilerini geliştirmesi açısından bu tür fırsatlardan istifade etmeleri son derece önemlidir.emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

        Açılışı yapılan z-kütüphane hakkında bilgi veren hadi kutlu kız meslek lisesi müdürü sedat gören; “vatana, millete hayırlı bireyler yetiştirme, çocuklarımızı hayata daha iyi hazırlama adına öğretmen ve velilerimizin de destekleri ile “okullar hayat olsun projesi” kapsamında z-kütüphanesi kurduk. 15 temmuz demokrasi şehitlerimiz anısına kütüphanemizin adını da “15 temmuz şehitleri z-kütüphanesi” koyduk. Z-kütüphanenin görünümü klasik kütüphaneden farklıdır. Öğrencilerin daha çok zaman harcayabileceği, rengarenk albenisi olan mekanlardır. Özel tasarımı, teknoloji ve eğlenceyi bir araya getiren ve içerik olarak zengin kütüphane olarak nitelenen yeni nesil z-kütüphaneler öğrencilere okumayı sevdirecektir. İnsanların ihtiyaçları ve bilgi çağının taleplerinin, kütüphaneciliği yeniden biçimlendirdiğini ve teknolojinin kullanımında da iletişim alışkanlıklarında köklü değişiklikler getirdiğini dile getiren okul müdürü gören, ”bilgiye erişiminin ve dünyanın çok kültürlü zenginliklerinin yanı sıra, hayat boyu öğrenme ve okur-yazarlık becerilerin toplumların önceliği durumuna geldi.

        Okul kütüphanelerinin de sürekli artan toplumsal değişikliklere yanıt vererek, öğrencilerin bilgi, kültür ve eğlenme gereksinimlerini karşılaması gerekiyor. Yeni ve modern bir tasarım anlayışı ile oluşturulan z-kütüphanede öğrenciler okumanın keyfine, bilgiyi keşfetmenin heyecanına varacak, ders çalışmak, gençlerimiz için eğlenceli ve verimli hale gelecektir” diye konuştu. Z –kütüphane neler sunuyor internet hizmeti ve dijital kitap içerikleri ile öğrencilere hizmet verecek olan z-kütüphane, öğrenciye dilediği zaman çalışma imkânı sunuyor. Z-kütüphaneler sayesinde, internet kafelere gereksinim duymayacak gençlerimizin bir yandan maddi kaybı önlenmiş, bir yandan da kitap-kütüphane ile bütünleşerek bu ortamlara, öğrencilerin aşina olması sağlanmış olacaktır. Ödev hazırlama, dijital öğrenme içerikleri ile çalışma yapma şansı sağlayacak, satranç vb etkinlikler ile de zihinsel gelişimlerine katkı sağlayacaktır. Z-kütüphane ile öğrencilerin araştırmaları daha eğlenceli ve verimli hale gelecektir.

 

DSC_0235 DSC_0236 1 (8)1 (2)1 (1)1 (3)1 (4)1 (6)1 (5)1 (7) 1 (9) 1 (10)

Yenişehir Mahallesi E90 Caddesi No2 Viranşehir/Ş.Urfa - 0(414) 511 21 68

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.