ŞANLIURFA VİRANŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SINIF ÖĞRETMENLERİMİZE “ÇÖLYAK ve EPİLEPSİ HASTALIĞINA FARKINDALIK” KONFERANSI VERİLDİ

Viranşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Şanlıurfa Çölyak Derneği’nin katkılarıyla İlçe Merkezinde görev yapmakta olan Sınıf Öğretmenlerine yönelik “Çölyak Hastalığına Farkındalık” yaratmak adına bir konferans düzenledi..
SINIF ÖĞRETMENLERİMİZE “ÇÖLYAK ve EPİLEPSİ HASTALIĞINA FARKINDALIK” KONFERANSI VERİLDİ

Viranşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Şanlıurfa Çölyak Derneği’nin katkılarıyla İlçe Merkezinde görev yapmakta olan Sınıf Öğretmenlerine yönelik “Çölyak ve Epilepsi Hastalığına Farkındalık” yaratmak adına bir konferans düzenledi..

Viranşehir Belediyesi Kültür Merkezi Ömer Halisdemir Konferans salonunda düzenlenen etkinliğe Şanlıurfa Milletvekilli Sayın Mehmet Ali Cevheri, İlçe Kaymakamı Sayın Ömer Çimşit, Ak Parti İlçe Başkanı  Ali Tekin,İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sinan Ateş, İlçe Nüfus Müdürü Faysal Turan,Şanlıurfa Çölyak Derneği Başkanı Hasan Doğan,epilepsi Hasta ve Yakınları derneği Şanlıurfa temsilcisi Heybetullah Çiçek, STK temsilcileri ve Sınıf Öğretmenleri katıldı.

Viranşehir Belediyesi Kültür Merkezi Konferans salonunda düzenlenen etkinlik Şanlıurfa Çölyak Derneği Başkanı Hasan Doğanın açılış konuşması ile başladı. Doğan” Çölyak Hastalığına Farkındalık Oluşturmak adına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa böyle bir etkinlik yaptık. Umuyoruz ki Öğretmenlerimiz verilecek konferans ile öğrencilerde oluşabilecek Çölyak Hastalığının belirtilerini öğrenir ve erken teşhisin bir parçası olurlar” dedi

Çölyak Derneği Başkanı Hasas Doğanı’ın konuşmasından sonra kısa bir konuşma yapan Şanlıurfa Milletvekili Sayın Mehmet Ali Cevheri öğretmenlere seslenerek “Çölyak hastalığı gluten proteine karşı alerjisi olan insanların mide ve sinir sisteminde meydana gelen bir rahatsızlıktır.Sizlerle bir araya gelmemizin sebebi öğrencilerimizde oluşabilecek Çölyak Hastalığınının erken teşhis edilmesi ve tedavi edilmesinin bir parçası olmanızdır. Çölyak doğuştan gelen bir hastalık değildir. Bu yüzden hepimiz potansiyel bir Çölyak hastasıyız diyebiliriz.”dedi.

“Çölyak Hastalığına Farkındalık” konulu konferansı Gastroloji Uzmanı  Dr. Uğur Deveci verdi. Dr. Deveci İnce bağırsağın gluten proteinine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen hassasiyeti olan çölyak hastalığına ilişkin bilgiler aktardı.Halk arasında buğday proteini olarak bilinen glutenin sadece buğday ve buğday ürünlerinde bulunmadığını kaydeden Deveci arpa, çavdar ve yulafta da yer alan gluten proteininin paketlenerek satılan birçok gıdada yer aldığını anlattı.

Çölyakın gluten bileşenine reaksiyon veren bir hastalık olduğunu belirten Deveci, glutenin bağırsaklara verdiği zarar nedeniyle vücuttaki diğer emilimleri de azalttığını, çölyakın tek tedavisinin glutensiz gıdalar ile beslenmek olduğunu anlattı.

 

14-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-2018

Yenişehir Mahallesi E90 Caddesi No2 Viranşehir/Ş.Urfa - 0(414) 511 21 68

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.