ŞANLIURFA VİRANŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Suriyeli Öğrencilerin Yeni Eğitim-Öğretim Yılı İlk Ders Zili Çaldı

     Viranşehir´de Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda eğitim gören Suriyeli öğrenciler de ilk ders zili ile birlikte ders başı yaptı.
Suriyeli Öğrencilerin Yeni Eğitim-Öğretim Yılı İlk Ders Zili Çaldı

     Suriye´de iç savaştan kaçarak Viranşehir´e gelen Suriyeli ailelerin çocukları Viranşehir Geçici Eğitim merkezinde eğitim görüyor. Yaklaşık 6 yıldır Türkiye´de ikamet eden Suriyeli çocukların bir kısmı Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda eğitim görüyor. 2017 - 2018 Eğitim - Öğretim yılının ilk ders zilinde Suriyeli öğrencilerin okul heyecanına ortak olan Viranşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Ateş Geçici Eğitim Merkezinde eğitim gören öğrencilerle bir araya geldi.

    Viranşehir Geçici Eğitim Merkezinde 300 Suriyeli öğrencinin eğitim gördüğü kaydeden Ateş: " Viranşehir´de Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarımızda 1 - 5 - 9. sınıftaki öğrencileri kaydediyoruz. Şu an okullarımızda 2500 civarında Suriyeli öğrenci bizim öğrencilerimiz ile eğitim görmektedir. Suriyeli öğrencilerimiz okullarımıza çok iyi bir şekilde atabte olmuşlar. Bizim Suriyeli misafirlerimiz ile birlikteliğimiz devam edecek. İnşallah savaşın bitmesi ile ülkelerine döndüklerinde ülkemizin birer fahri temsilcisi olacaklardır. Bu imkanı bizlere veren devlet büyüklerimize teşekkür ediyorum. Yeni Eğitim Öğretim yılının hayırlara vesile olmasını diliyor tüm eğitim camiamıza sağlıklı huzurlu ve başarılı bir yıl diliyorum" dedi.

    Suriye´nin Kamışlı şehrinden Viranşehir´e gelen Yasır Hallak isimli öğrenci ile yakından ilgilenen İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Ateş, Yasir Hallak´tan İstiklal Marşı!nı dinledi. İki yılda Türkçeyi öğrendiğini ifade eden Yasir Hallak: "Ben üç yıldır Türkiye´de yaşıyorum. Okulumu ve öğretmenlerimi çok seviyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´ı çok seviyorum. Suriyeli kardeşlerimin okula gelmelerini ve Türkçe öğrenmelerini istiyorum" dedi.ğimizin korunması için fedakarlıklar göstererek; canı ve kanı pahasına ölüme göğsünü siper eden Gazilerimizin hiç bir zaman unutulmayacağını da özellikle vurgulamak istiyorum.

 


Yenişehir Mahallesi E90 Caddesi No2 Viranşehir/Ş.Urfa - 0(414) 511 21 68

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.