ŞANLIURFA VİRANŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Viranşehir’de 12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Coşku İle Kutlandı

       Viranşehir Belediye Kültür  Merkezi Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen kutlama programına Viranşehir Kaymakamı Huzeyfe CİTER, Cumhuriyet Başsavcısı Yusuf BAŞLAR, Emniyet Müdürü Esat UĞUR, Jandarma Komutanı Tuncay KAPLAN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer SAĞIR, Devlet Hastanesi Başhekimi İlhan ERKAN, AK Parti İlçe başkanı Mehmet YILDIRIM, Daire Müdürleri,Gaziler, Öğretmen ve Öğrenciler katıldı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer SAĞIR yaptı."  
Viranşehir’de 12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Coşku İle Kutlandı

 

            İnsanları bir araya getiren ortak değerler vardır. Bu değerler millet olmanın da aracıdır. Ülkenin hangi bölgesinde olursa olsun, insanların üzerinde ittifak edebilecekleri noktalar mutlaka vardır.

İstiklâl Marşı, millet için önemli bir belgedir. Var oluş belgesidir. Yediden yetmişe milletin bütün fertlerinin ortak duygusunu terennüm eder. Üzerinde herkesin anlaştığı, anlaşabileceği ya da anlaşması gereken düşünceler, duygular İstiklâl Marşı’nı oluşturur.

 

Mehmet Akif, İstiklâl Marşı’nda milleti çok iyi temsil etmiştir. Milletin rengi bütün tonlarıyla şiire yerleşmiştir. Marş bu niteliğiyle millete küçük, ama önemli bir rehber niteliğindedir.

Marşın kuruluşu ustacadır. On kıta içinde, bir millet için gerekli moral değerler yer almıştır. Ümit, cesaret, yüce değerler, kimlik tanımı, kendini bilme, vatanın önemi, toprağın vatan oluşunu sağlayan unsurlar; rahat, müsterih, asude eda ve şükrün ifadesi ile final kıtasına ulaşır…

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey nazlı hilâl!

Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl!

Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl:

Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır Hakk’a tapan, milletimin istiklâl!

Yazmış olduğu bu şaheserle, aziz milletimizin duygularını dile getiren Mehmet Akif Ersoy’u, rahmetle ve şükranla anıyoruz.

Ruhu şad olsun…                                                                                   

     Program da; Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi Öğrencileri tarafından Oratoryo gösterisi, İstiklâl Marşının 10 kıtası Mehmet Akif Ersoy İlkokulu Öğrencisi Medine DOĞAN tarafından ezbere okundu.  Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencilerinden İbrahim Halil KAPAN; Zalimi Alkışlayamam şiiri, aynı okuldan İbrahim BULUT; Atiyi Karanlık Görerek Azmi bırakmak adlı şiiri okudular.

 

    İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer SAĞIR; Programı hazırlayan Şube Müdürü İbrahim YAĞAN’ı Program Sunuculuğunu yapan Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi öğretmeni Eda AKYEL’i İlçe törenler Koordinatörleri, Abdullah TAŞDEMİR,Mehmet Erdinç ÇARDAK’ı,Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi Müdürü Süleyman ÇELİK’i, Mehmet Akif İlkokulu Müdürü Sefer KASAN’ı, İmam Lisesi Müdürü Ahmet BİLEN’i, programda emeği geçen tüm Öğretmen ve öğrencileri katkılarından dolayı tebrik etti.

 

Yenişehir Mahallesi E90 Caddesi No2 Viranşehir/Ş.Urfa - 0(414) 511 21 68

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.