ŞANLIURFA VİRANŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Viranşehir´de Öğretmenlere Fatih Projesi Semineri

                Viranşehir´de Fatih Projesi kapsamında akıllı tahta kurulumu yapılan okullardaki öğretmenlere ücretsiz eğitsel materyal temini için kullanılan EBA(Eğitim Bilişim Ağı) portalini tanıtmak amacıyla İlçe Milli Eğitim Toplantı salonunda İlçe FATİH Projesi Eğitmeni İsmail ASAR tarafından bir seminer verildi.
Viranşehir´de Öğretmenlere Fatih Projesi Semineri

               

                Fatih Projesi eğitimde teknolojiyi kullanma projesi olduğunu dile getiren ASAR “Eğitim Öğretimin daha işlevsel hale gelmesi ve gelişmiş ülkelerle yarışabilmemiz için iki önemli faktör vardır. Bunlardan birinci eğitim ikincisi teknolojidir. Bu iki faktörü birleştirip geliştiren ülkeler daha güçlü ülkeler olduğunu görmekteyiz. Bakanlığımızda bu nedenle FATİH Projesiyle Eğitim ve Teknolojiyi birleştirerek ülkemizin doğu-batı arasındaki fırsat eşitsizliğini giderip daha nitelikli öğrenci yetiştirmesini hedeflemektedir.  Biz öğretmenler cahilliğe karşı bir savaş, karanlığa karşı bir ışık olma mücadelesini vermektedir. Tabi bu savaş ortamında kullanacağımız silahlarımız eskiden kara tahta kitap defter iken şimdi artık akıllı tahta, tablet ve bilgisayar olmuştur. Tabi bu silahları kullanmamız için bu silahlarımıza mermilerimiz gerekmektedir. Çünkü mermi olmadan silah tek başına bir şey ifade etmez. Peki, mermilerimiz nedir diye sorarsak, mermilerimiz; animasyon, video, eğitsel oyunlar, sunumlar ve görsel materyallerdir.  Bugün bu seminerde mermilerimizi yani eğitsel materyallerimizi nerden temin edeceğimizi göstereceğiz. Siz de biliyorsunuz ki her öğrencinin hazırbulunuşluk düzeyi farklı olduğundan kimisi çabuk kimisi geç öğrenebilmektedir. Bu nedenle bu tür eğitsel materyalleri kullanarak öğrencilerimiz bilgiye daha kolay daha eğlenceli şekilde ulaşacaktır. Öğrencilere vereceğimiz bu materyaller sayesinde öğrenci istediği kadar tekrar etme şansını bulacak ve böylelikle bilginin daha kalıcı olmasını sağlayabileceğiz.” diye konuştu.

 

                Fatih Projesiyle beraber öğretmen ve öğrencilerin ücretsiz bir şekilde eğitsel materyallere ulaşabilmesi için bakanlığın Eğitim Bilişim Ağı kısa adı EBA denilen bir platform kurduğunu söyleyen ASAR “Bu platforma www.eba.gov.tr sitesinden ulaşabilmekteyiz. EBA platformuyla beraber öğretmenler bütün sınıfların pdf formatındaki ders kitaplarına ve öğretmenin konusuyla ilgili animasyon, video, eğitsel oyun ve görselleri ücretsiz bir şekilde kullanabilecektir.  Bu içeriklerle beraber eğitsel diğer yayın kuruluşların materyallerine de EBA şifresiyle ücretsiz bir şekilde ulaşabilmekteyiz. Aynı zamanda kendi yaptığımız materyal, dosya, haber ve dokümanları da site içinde paylaşabiliyoruz. Böylelikle hem materyal temini sağlayacak hem de materyal paylaşımı yaparak öğrenci ve öğretmenlerin hizmetine sunabileceğiz” diye konuştu.

 

Yenişehir Mahallesi E90 Caddesi No2 Viranşehir/Ş.Urfa - 0(414) 511 21 68

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.